Csoportdinamika

 

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar
Szociológia és Kommunikáció Tanszék

 

 

 

TANTÁRGYI ADATLAP

kommunikáció- és médiatudományi mesterképzés

 

I. Tantárgyleírás

 

Csoportdinamika

Group Dynamics

 

Neptun-kód szemeszter K/V értékelés óraszám (e/gy) kredit nyelv tárgyfélév
BMEGT43M170 2018/19KVv4/05magyar1/1

 

A tantárgy oktatója

Blaskó Ágnes, egyetemi adjunktus
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Szociológia és Kommunikáció Tanszék

 

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít
-

Kötelező/ajánlott előtanulmányi rend
-

A tantárgy leírása

A szociodramatikus módszerekkel vezetett csoportdinamika kurzus célkitűzése, hogy a hallgatók a társas, kiscsoportos, intézményi és társadalmi szerepeket és szerepviszonyokat reflektíven tudják értelmezni mind keresztmetszeti mind dinamikai szempontból. Az órák három típusú tevékenységet céloznak: saját élmény szerzése; megfigyelés és a szakirodalomban használt fogalmak elsajátítása.


Az óra specialitása miatt a félév öt, egész napot (9.00 - 17.00) igénybe vevő alkalomból áll - részben küldő helyszíneken. 


A kurzust Blaskó Ágnes, Pados Eszter és Galgóczi Krisztina (vendégelőadóval) együtt vezeti.

 

A tantárgy témakörei

péntek
09:15-00:00
heti témakörök
2019.02.08

-

2019.02.15

-

2019.02.22

 1. alkalom

Cél: a szemináriumi csoporton belül a csoportműködést beindítsuk, majd reflektáljunk rá.

Az óra menete:

  1. A csoport dinamikájának megtapasztalása (dramatikus eszközökkel)
  2. A belső, szokásosan nem reflektált dinamikák “külsővé”, láthatóvá tétele különböző technikákkal (hátsó hang, szociometria etc)
  3. A tapasztaltak és látottak megragadása szociálpszichológai fogalmakkal (szövegolvasás és poszterkészítés)

Irodalom:

Baumeister, R; Vohs k., (2007) : Encyclopedia of Social Psychology. SAGE Publication

Tindale, S.; Meisenhelder H. at all. (2001) Shared Cognition in Small Groups. In: Hogg, M.; Tindale, S:  Blackwell Handbook of Social Psychology: Group Processes. Blackwell Publishers, 1-31.

Abrams, D; Hogg, M: (2007): Collective Identity: Group Membership and Self- Conception. In: In: Hogg, M.; Tindale, S:  Blackwell Handbook of Social Psychology: Group Processes. Blackwell Publishers,425 - 461.

Marques, J.; Abrams, D at all. (2001): Social Categorization, Social Identification, and Rejection of Deviant Group Members In: In: Hogg, M.; Tindale, S:  Blackwell Handbook of Social Psychology: Group Processes. Blackwell Publishers,400 - 425.

Alapfogalmak:

csoportdinamika, normák, a csoport életciklusa, csoportszerep, csoportidentiás, csoportnyomás

Házi:

Párosával poszterkészítés egy-egy irodalomból, a megadott szempontok szerint.

 

2019.03.01

-

2019.03.08

 

2. alkalom

Cél: Teoretikus felkészülés a Budapesti Javítóintézet látogatására

Az óra menete:

  1. A prezentációk meghallgatása (minikonferencia)
  2. Mentális reprezentációink a zárt intézményekről (dramatikus feldolgozás)
  3. Tények a Budapesti Javítóintézetről (filmnézés, szakirodalomolvasás)
  4. Megfigyelési szempontok kialakítása (feladatlapkészítés)

Irodalom:

Kerezsei Klára: Büntetve gondozni? A javítóintézeti nevelés helye a fiatalkorúak büntető igazságszolgáltatási rendszerében Esély, 2007

Házi:

  • A Budapesti Javítóintézet honlapjának megtekintése
  • Kerezsei Klára cikkének elolvasása
  • A feladatlap kinyomtatása

 

2019.03.15
oktatási szünet

-

2019.03.22
oktatási szünet

3. alkalom

Cél: Csoportdinamika egy zárt intézményben. Sajátélmény és reflexió.

Az óra menete:

  1. Vezetői ismertetés és beszélgetés az intézményről
  2. Vezetett intézménybejárás
  3. Találkozás és beszélgetés a bentlakókkal
  4. Megfigyelés: A jelentéses tárgyi valóság: egy fontos tárgy / rituálé az intézményben (közös munka a bentlakókkal)
  5. A tapasztaltak közös feldolgozása
  6. Felkészülés a következő alkalomra: szakirodalomolvasás: “a totális intézmény” fogalma

Irodalom:

Gelei András: A szervezet interpretatív megközelítése. In: Lózer - Gelei: Valóságkonstrukciók, 2011

Verdes Tamás: “a ház az intézet tulajdona”. A totális intézmények lebontásáról, humanizálásáról és modernizálásáról.  Esély, 2009/4

 

Feladat: a fenti irodalmak elolvasása a következő órára

 

2019.03.29

-

2019.04.05

-

2019.04.12

4. alkalom

Cél: Az intézményi közös jelentések vizsgálata

Az óra menete:

  1. Az intézményben tapasztaltak közös feldolgozása
  2. Az intézményrendszer vizsgálata
  3. A totális intézmény fogalma (szövegolvasás)
  4. Az interpretatív szervezetelmélet

Fogalmak: totális intézmény, interpretatív szervezetelmélet,



2019.04.19
oktatási szünet

5. alkalom

Cél: A csoportdinamikai fogalmak áttekintése és a csoport számára érdekes témák közös dramatikus feldolgozása  

Az óra menete:

  1. Az eddigiek áttekintése (tesztfeladatok írása)
  2. Esetelemzés (a félév végi osztályzat 40%-a)
  3. Dramatikus fogalomanalízis
2019.04.26

-

2019.05.03

-

2019.05.10

-

2019.05.17

-

 

Irodalom

      -

     

    A tantárgy oktatásának módja

    előadás

     

     

    II. Tantárgykövetelmények

     

     

    Pótlási lehetőségek

    Az egyetemi TVSZ szerint

     

    Konzultációs lehetőségek

    E.717 csütörtök 15.30 - 16.30

     

    A kurzus teljesítésének feltételei

     

    Értékelési szempontok

    A félév végi érdemjegy három komponensből áll: órai munka 20%, prezentáció az angol nyelvű szakirodalmak egyikéből 40%, esetelemzés 40%

     

    Értékelés

    jeles (5) Excellent [A]
    jeles (5) Very Good [B]
    jó (4) Good [C]
    közepes (3) Satisfactory [D]
    elégséges (2) Pass [E]
    elégtelen (1) Fail [F]

     

    A tantárgy sikeres teljesítésével elsajátítható kompetenciák

    Tudás


    Képesség


    Attitűd


    Önállóság és felelősség


     

    A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munka

    összesen100%

     

    Tantárgyfelelős

    név beosztás tanszék
    Blaskó Ágnesegyetemi adjunktus BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék

     

    Korábbi adatlapok

    2017/18 tavasz
    2018/19 tavasz