• Felvételizőknek
  • hallgatóknak
    • KomMédia alapképzés
    • komMédia mesterképzés
    • mérnök képzés
    • Erasmus képzés
    • regionális és környezeti gazdaságtan képzés
    • tantárgyak
  • Munkatársak
  • Kutatás
  • SzabVál
  • Kapcsolat
    • Hungarian (Hungary)
    • English (United Kingdom)
BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék
  1. Kezdőlap
  2. Kutatás
kutatás

Hírek 2019-ből

- Számadó Szabolcs a biológiai tudományok egyik legtekintélyesebb folyóiratában, a Biological Reviews-ban (IF:10,3) publikálta saját és kollégái jelzés-elméleti kutatásait összegző tanulmányát (Penn & Számadó [2019]. The Handicap Principle. Biological Reviews, online first)

- Janky Béla rangos folyóiratokban publikálta eredményeit a diák-közösségeken belüli diszkriminációról (Kisfalusi, Janky & Takács [2019], Double Standards or Social Identity? J.  Early Adolescence 39) és a szóhasználat keretező hatásáról (Janky [2019], Changing connotations and the evolution of the effect of wording. Int. J. Pub. Opinion Res., 31), továbbá egy átfogó elméleti monográfiát jelentetett meg a morál racionális vizsgálatáról (Janky [2019], Erkölcs és racionalitás. Gondolat, Bp.)

- Barna Emília az elmúlt években nyújtott teljesítménye (köztük rangos nemzetközi kötet szerkesztése: Barna & Tófalvy [2017], Made in Hungary: Studies in Popular Music. New York: Routledge) alapján idén elnyerte a BME GTK Kari Kutatási díját

- Dúll Andrea a tavaly megvédett akadémiai doktori értekezése (Épített környezet és pszichológia. Bp., 2017) után idén megkapta professzori kinevezését

 

1. A kutatási tevékenység fókuszai, legfontosabb területei

A tanszéki kutatásokban az országban egyedülálló módon metszik egymást a humán-, társadalom-, műszaki- és természettudományok szempontjai és tudáskészletei. A tanszék munkatársai 12 szakmában illetve tudományos diszciplínában rendelkeznek egyetemi végzettséggel vagy doktori címmel. Művészeti szervező- és alkotómunkától a matematikai elemzésekig terjed tevékenységeink palettája. Ugyanakkor a kutatásaink egy jelentős része érinti az ember és technológia kapcsolatának kérdéseit. E kérdéskörben tanszékünk az első számú hazai tudásközpont.

Egyes területeken (kvantitatív szociológia és kulturális tanulmányok) a tanszék egy kutatóra eső nemzetközi elit-publikációs teljesítménye kiemelkedik a hazai egyetemek mezőnyéből. Ehhez járul a hazai társadalomtudományi oktató- és kutatóhelyek körében példátlanul erős kötelék az interdiszciplináris ismereteinket alkalmazó szakmai közösségekhez és vállalkozásokhoz. 

Kutatásaink az alábbi két terület és hat alterület köré szerveződnek:

  • Kollektív cselekvés és közpolitika
    • Érdekek, normák és emberi játszmák
    • Értékek, keretek és társadalmi attitűdök
    • Város-, környezeti- és fejlesztési tanulmányok
  • Kulturális tanulmányok
    • Nyelvfilozófiai és szövegelemzési kutatások
    • Kreatív iparágak (újságírás éspopuláris zene) társadalmi kontextusa
    • Vizuális kommunikáció - elmélet és praxis

 Az egyes témákban az alábbi kérdéseket vizsgáljuk.

 Kollektív cselekvés és közpolitika: A homo politicus elméleteitől közpolitikák támogatásáig

 Érdekek, normák és emberi játszmák

Tevékenységeink a cselekvés- és játékelméleti kutatásoktól szociodráma terápia fejlesztéséig terjednek.  Korábbi elméleti kutatásainkra alapozva az utóbbi években többek között kifejlesztettük a társadalmi normák logikai  szerkezetének és a racionális sztereotípia-alkotásnak egy-egy matematikai modelljét. Új kutatásunkban innovatív mérési technikák segítségével az elmélet és a terápiás gyakorlat együttes fejlesztését célozzuk.

 Értékek, keretek és társadalmi attitűdök

A kutatási irány fókuszában a társadalmi attitűdök és cselekvés belső motivációi és korlátai (értékek, identitás és kognitív keretek) állnak. Emellett a világon elsőként statisztikai eszközökkel szétválasztottuk a tekintélyelvűség és vallásosság értékeinek korábbi ismeretek szerint összefonódó dimenzióit. Továbbá vizsgáltuk a szegényeket sújtó különböző sztereotípiák empirikus szétválasztásának lehetőségeit.

Jelenlegi kutatásaink egyrészt a tekintélyelvűség és vallásosság viszonyának további megértésére irányulnak. Emellett a téma-keretezés társadalmi attitűdökre gyakorolt sokrétű hatásainak minél teljesebb feltérképezését célozzuk egy most folyó, tucatnyi kutatót és több intézetet bevonó program keretében, amely szorosan kapcsolódik a tanszék kommunikációtudományi profiljához. 

 Város-, környezeti- és fejlesztési tanulmányok

A kutatási irány témái közé tartozik a lakáspolitika, közpolitika, energia-hatékony városi környezet, fenntarthatóság, helyi fejlesztés, társadalmi tőke, társadalmi gazdaságtan, és integráció. A fenti témakörökben olyan kutatásokat folytatunk, amelyek eredményei a gyakorlatban is hasznosíthatók. Szoros kapcsolatokat ápolunk a tevékenységi területeinkért felelős magyar és német (szövetségi) minisztériummal.

A közelmúlt kutatásai közül a legjelentősebb az energiahatékony városfejlesztés lehetőségeit vizsgáló “EnSURE” EU Central Europe projekt, illetve Óbuda-Békásmegyer fenntartható energiahatékonysági városfejlesztési stratégiájának kidolgozása (SEAP). Mindemellett részt veszünk a BME 'Fenntartható Energetika' kutatóegyetemi projektjében.

A tanszéki kulturális tanulmányok az írásos, zenei és vizuális kultúrával és kommunikációval kapcsolatos kutatásokat is magukba foglalnak. A verbális kommunikáció kapcsán szövegek szerkezetének elemzésén kívül foglalkozunk a mediatizált kommunikáció társadalmi és technológiai kontextusával is.

 

Kulturális tanulmányok

 Nyelvfilozófiai és szövegelemzési kutatások

A kutatási terület tanszéki jelenlétét a MOKK nemzetközi jelentőségű matematikai nyelvészeti projektei alapozták meg. Jelenleg e kutatási irányhoz köthető tevékenységek irodalomtudományi elemzésektől kezdve, nyelvfilozófiai kutatásokon keresztül jogi szövegek állításainak gépi elemzéséig terjednek. Külön projekt foglalkozik névterek és adatterek katalogizálásának és közzétételének eljárásaival.

 A kulturális és kreatív iparágak társadalmi és technológiai kontextusa

Az ebben a témakörben zajló kutatásokban azt vizsgáljuk, hogy az egyes kulturális jelenségek milyen technológiai és társadalmi tényezőkkel kölcsönhatásban alakulnak ki és változnak meg. A kulturális és kreatív iparágak társadalmi beágyazottságának több szempontját is kutatjuk, egyrészt a kulturális termékek (például: filmek, zeneművek, irodalmi művek, hírek) előállítása mögötti megfontolásokat, stratégiákat, másrészt a disztribúciós és fogyasztási mintázatok által megrajzolt trendeket. Mindezen kutatások két fő irányra, témára fókuszálnak, a média és újságírás, illetve a populáris zene és zeneipar társadalmi és technológiai kontextusára.

 Vizuális kommunikáció – elmélet és praxis

A vizuális kommunikáció elméleti kutatása tanszékünkön elsősorban az analitikus filozófia elemző módszereire épít. A téma kutatása magában foglalja a vizuális kommunikáció perceptuális és kognitív aspektusainak vizsgálatát; a képaktusok elméletének alkalmazását és továbbfejlesztését a fotográfiai és építészeti kommunikációra; a város és építészet vizuális kommunikációs jelenségeinek kutatását; a fotográfiai műfajok tanulmányozását; továbbá a művészi és nem művészi fotók befogadásénak interpretációjának és értékelésének kutatását. A vizuális kommunikáció elméleti vizsgálata fotográfiai alkotói és kurátori gyakorlattal is kiegészül. 

 

2. A legkiemelkedőbb publikációk

Válogatás az utóbbi évek publikációiból

 Nemzetközi kötetek:

Barna Emília & Tófalvy Tamás  (eds.) (2017). Made in Hungary: Studies in Popular Music. New York: Routledge

Csigó Péter (2016). The Neopopular Bubble: speculating on „the people” in late modern democracy. Budapest: CEU Press.

 Közlemények vezető nemzetközi folyóiratokban:

Penn, Dustin J. & Számadó Szabolcs (2019). The Handicap Principle: how an erroneous hypothesis became a scientific principle. Biological Reviews, online first

Janky Béla (2019). Changing connotations and the evolution of the effect of wording. International Journal of Public Opinion Research, 31(4): 714-737.

Kisfalusi Dorottya, Janky Béla & Takács Károly (2019). Double Standards or Social Identity? The Role of Gender and Ethnicity in Ability Perceptions in the Classroom. Journal of Early Adolescence 39(5): 745-780.

Bátori, Zsolt (2018). The philosophy of photography. From ontological and epistemic status to interpretation. Laocoonte. Revista de Estética y Teoría de las Artes, (5), 51-55.

Jász, B. (2018). Mental map of the city: elements of visual argumentation and creativity in modern city planning. Creativity Studies, 11(2), 284-293.

Barna Emília (2017). Rock Museum, Budapest, Hungary: Museum Review. Journal of World Popular Music 4:(1) pp. 116-121.

Blaskó Ágnes, Komlos K, Frituz G, Gal J. (2017). How to enhance psychological fidelity in SBME. Medical Education 51(11), 1179.

Jász Borbála (2017). The Triumph of Function over Form: The Role of Analytic Philosophy in Planning and Analysing Modern Architecture. Footprint 20:(1) pp. 37-51. (2017)

Orbán Annamária (2017). Building smart communities in the Hungarian social economy. Community Development Journal 52:(4) pp. 668-684.

Nádasi Eszter (2016). Changing the face of medicine, alternating the meaning of human: Medical innovations in Grey's Anatomy. Critical Studies in Television 11:(2) pp. 230-243.

Lakatos Zoltán (2015). Traditional Values and the Inglehart Constructs, Public Opinion Quarterly, Volume 79, Issue S1, 1 January 2015, Pages 291–324,

Szakadát István. Hidden Patterns of Reciprocity. Journal of Theoretical Biology 345: pp. 92-98. (2014).

 Magyar nyelvű monográfiák:

Janky Béla (2019). Összjáték: erkölcs és racionalitás. Budapest: Gondolat Kiadó.

Dúll Andrea (2017). Épített környezet és pszichológia. MTA Doktori értekezés, Budapest, 2017

Tófalvy Tamás (2017). A digitális jó és rossz születése: Technológia, kultúra és az újságírás 21. századi átalakulása. Budapest: L'Harmattan Kiadó, 2017.

 

3. Eredmények és díjak

 Magyar Érdemrend Lovagkeresztje (2016): Dúll Andrea

 

 4. Projektek és innovációs tevékenység

Jelenlegi projektek

 “OTKA”:

  • Morális elvektől erkölcsi gyakorlatokig
  • Általános morális elvek, témakeretezés és survey dizájn
  • Kreatív munka a magyarországi zeneiparban
  • Szavak és tettek műhely

 Kutatóegyetem

  • Fenntartható energetika
  • Autonóm járművek – társadalmi hatások
  • Intelligens környezet és -város

 Továbbképzés és tudománynépszerűsítés

  • Kultúra a digitális forradalom idején – konferencia-sorozat
  • Konzervtelefon blog
  • Módszeresen továbbképzés előadás-sorozat és portál

 Az innovációs tevékenységet és nemzetközi projekteket lásd a következő pontokban.

 

5. Tudás- és technológia-transzfer

A tanszék legkiemelkedőbb tudástranszfer központja a MOKK (Média- Oktató és Kutatóközpont) volt. A központ kutatója, Halácsy Péter még a MOKK tagjaként indította útjára társalapítóként az azóta világhírűvé vált Prezi informatikai vállalkozást.

Ebből a kutatóközpontból indult a Creative Commons szerzői jogi kezdeményezés hazai bevezetése. Továbbá a Wikipedia Magyarország Egyesületet tanszékünkön jegyezték be.

Szintén a MOKK ritka nyelvek automatikus fordítóprogramjaiban alkalmazható matematikai nyelvészeti fejlesztéseit vásárolták meg nemzetközi kormányzati szereplők.

Később az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság számára fejlesztett a tanszék a társadalombiztosítási szabályok rendszerezéséhez szükséges matematikai nyelvészeti algoritmusokat.

Továbbá az utóbbi időben intenzívvé vált a tanszék részvétele a XII. kerületi városfejlesztési programok kidolgozásában.

Mindemellett, a tanszék munkatársa (Blaskó Á.) által kidolgozott szociodráma eljárását zárt nevelőintézetekben jelentkező speciális konfliktushelyzetek fenntartható kezelésére használják.

 

6. Vendégkutatók

Jacqueline Adams (University of Tennessee) Energiaszegénység (Fulbright Scholar 2018-19)

‎[Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.]‎

 

 7. Nemzetközi kooperáció, partnerek és projektek

Popular Music as a Medium for the Mainstreaming of Populist Ideologies in Europe. Volkswagen Stiftung. Partnerek: Universität Oldenburg (Németország), Institute for Humanities and Social Sciences (Olaszország), Rijksuniversiteit Groningen (Hollandia), Universität für Musik und darstellende Kunst Graz (Ausztria)

P.E.R.F.O.R.M.E.R.S. A szociodráma módszerének a hátrányos helyzetű fiatalokkal foglalkozó intézményekbe való implementálását célzó - nemzetközi projekt (Erasmus + Stratégiai Partnerség)

 

8. Rendelkezésre álló speciális infrastruktúra (pl. laboratórium, stb.)

BME-NMHH Médialabor

A 13 millió forintból kialakított médiaműhely célja, hogy támogassák a jövő médiaszakembereinek gyakorlati képzését. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság három MacPro és három iMac 27-inch számítógépet, három Dell Ultra Sharp kijelzőt, hat Adobe Creative Cloud szoftver-csomagot üzemelt be, emellett gondoskodott a műhely teljes kialakításáról és bútorzatáról is. Az eszközök alkalmasak a grafikus tervezéstől a kiadvány- és videoszerkesztésen át a webfejlesztésig a legösszetettebb feladatok elvégzésére.

 

9. Információ azok számára akik kívülről keresnek egyetemi kapcsolatot a saját KFI céljaik megvalósításához

 Innovációs szakterületek

  • Szöveges szabályrendszerek és egyéb szövegek formális elemzése
  • Önvezető járművek fejlesztésének társadalmi hatásvizagálatai
  • Névterek és egyéb adatbázis-rendszerek fejlesztése
  • Online tartalomfejlesztés
  • Városfejlesztési társadalmi hatásvizsgálatok

 

Kapcsolat: Szakadát István tanszékvezető (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.)

 


Egyes kutatási területeken nyilvános vitasorozatokat is szervezünk

- Értékek, cselekvés és társadalmi dinamika műhely

- Szavak és Tettek Műhely

Kutatási területek és kutatók:

Kollektív cselekvés és közpolitika
 
Kulturális tanulmányok
  • Érdekek, normák és emberi játszmák
  • Értékek, keretek és társadalmi attitűdök
  • Város-, környezeti- és fejlesztési tanulmányok
 
  • Nyelvfilozófiai és szövegelemzési kutatások
  • Kreatív iparágak (újságírás és populáris zene) társadalmi kontextusa
  • Vizuális kommunikáció - elmélet és praxis
tudományos műhelyek
TTKK: Társadalmi és Térbeli Kutatások Központja
MOKK (2002-2010): Média Oktatási és Kutató Központ
Vizuális Kommunikáció Műhely

 

tanszéki szeminárium
November 28. Lakatos Zoltán
December 5. Tamáska Máté
Február 9. Markovich Réka & Szakadát István

 

fókuszban
Barna Emília & Tófalvy Tamás Made in Hungary. New York: Routledge, 2017
Dúll Andrea, Épített környezet és pszichológia. MTA Doktori értekezés, Budapest, 2017
Blaskó Ágnes et al., How to enhance psychological fidelity in SBME. Medical Education 51(11), 2017 - forthcoming.
  • BME
  • GTK