A kutatás célja a késő modernitás megjelenésnek vizsgálata a közgondolkodásban Magyarországon. A Nyugat-Európára és az angolszász kultúr-területre vonatkozó késő-modernitás elméletek hazai alkalmazására teszek kísérletet. Elsősorban Anthony Giddens és Gerhard Schulze elméleti munkáira támaszodva igyekszem feltárni, hogy a magyar közgondolkodásban a késő-modernitás egyes – az említett elméletekből származtatható – aspektusai mikor, milyen ütemben és milyen hangsúlyokkal jelentek meg. Empirikus anyag alapján vizsgálom, hogy milyen változás következett be az utóbbi ötven évben a viszonyítási pontok tekintetében a magyar közgondolkodásban és ez alapján következtetek arra, hogy a modern – késő-modern átmenet hogyan zajlott le.
A modern – késő-modern átmenetet a mindennapi életben a reflexivitás megnövekedésével, az abszolút viszonyítási pontok eltűnésével, a nagy narratívák megszűnésével, a poszt-tradicionális rendszerek kialakulásával és a globalizáció kiteljesedésével lehet jellemezni. Ezek a változások nyomon követhetőek abban is, hogy kiket tartanak a laikusok szakértőnek, kiket tartanak a hiteles tudás forrásának, kik az elfogadott tekintélyek és hogyan viszonyulnak hozzájuk. A szakértők és tekintélyek történeti változása, tehát az, hogy milyen szellemi területet, területeket képviselnek, milyen sűrűn és milyen jellegű kérdések kapcsán szükséges hivatkozni rájuk és hogyan viszonyulnak a hétköznapokban hozzájuk, megkérdőjelezik-e, s ha igen, milyen mértékig a véleményüket, mindez nyomon követhető az írásos forrásokban, így azok lehetőséget biztosítanak az empirikus vizsgálatra.
A kutatás a Nők Lapja 1963 és 2009 közötti számainak tartalomelemzésére épül. Minden második évből két, összesen 48 lapszámot vizsgálok át. A mintába került lapszámokban keresem azokat a külső referenciapontokat, hivatkozásokat, amelyekkel az újságírók a cikkek tartalmát, illetve annak hitelességét alátámasztják. Ezen hivatkozások szellemi szféra és reflexivitás szerinti kategorizálása mentén kirajzolódik az egyes kategóriák relatív gyakoriságának időbeli változása, ami tükrözi a késő modernitás kialakulását jellemző átalakulásokat.
Az előadó Buda Jakab az ELTE hallgatója
Időpont: 2019. május 7. (kedd), 10:00
Helyszín: BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék,